• 02 88 79 572
  • info@osradlje.si

17. september – začetek Bralne značke

Bralna značka na Slovenskem je posebna oblika spodbujanja branja med mladimi, ki se je začela že leta 1961. Ustanovila sta jo pisatelj Stanko Kotnik in učitelj in tudi znan slovenski pisatelj Leopold Suhodolčan na osnovni šoli na Prevaljah. Takrat se je imenovala “Prežihova bralna značka,” po znanem slovenskem pisatelju Prežihovem Vorancu. Cilj bralne značke je otroke in mlade spodbuditi k branju knjig in s tem razvijati ljubezen do branja ter bogatiti besedni zaklad, razumevanje in domišljijo.

Bralna značka poteka skozi celo šolsko leto, učenci berejo knjige, nato pa o njih razpravljajo s svojimi učitelji ali knjižničarji. V preteklosti so učenci za uspešno opravljene bralne naloge dobivali pravo značko kot nagrado za prebrane knjige, danes pa prejmejo priznanje ali simbolično nagrado ob koncu šolskega leta. Skozi leta je Bralna značka postala vseslovensko gibanje, ki vključuje različne generacije, od najmlajših otrok do odraslih.

Bralna značka se uradno praznuje 17. septembra, na dan, ko se začne novo bralno leto, in tudi v spomin na rojstvo Franceta Bevka, slovenskega pisatelja, ki je bil velik zagovornik branja med mladimi.

 

Nagrada Zlata hruška je priznanje, ki ga podeljujejo odličnim otroškim in mladinskim knjigam v Sloveniji. Gre za projekt Mestne knjižnice Ljubljana (Pionirska – center za mladinsko književnost in knjižničarstvo), ki s tem označuje kakovostne knjige za otroke in mladino. Nagrada spodbuja promocijo kakovostne mladinske literature in s tem prispeva k širjenju bralne kulture med mladimi.

Knjige z oznako Zlate hruške so izbrane na podlagi strokovnih kriterijev, kot so literarna vrednost, estetska kakovost ter inovativnost. Podeljujejo jo vsako leto, pri čemer ločijo več kategorij, kot so izvirne slovenske knjige, prevodi, ilustracije in informativno-izobraževalne knjige. S tem projektom želijo staršem, otrokom in mladostnikom olajšati izbiro kakovostnih knjig in spodbuditi branje, obenem pa izpostaviti dela, ki imajo visoko literarno in izobraževalno vrednost.

 

Branje nam odpira vrata v nove svetove, krepi domišljijo in bogati življenje – zato je Bralna značka tako pomemben del slovenskega šolstva in kulture!

 

Skip to content