Kaj je Micro:bit?
Micro:bit je mikroračunalnik, s pomočjo katerega učenke in učenci od osmih let naprej spoznavajo osnove programiranja in kodiranja. S praktičnim delom krepijo digitalne veščine, kot so računalniško mišljenje, problemsko mišljenje ter tudi kompetence za ustvarjalno in odgovorno uporabo digitalne tehnologije. Uporabljajo jih pri rednih učnih urah, krožkih, dodatnem ali dopolnilnem pouku z namenom ponazoritve učnih vsebine in reševanja problemskih nalog.
Iz mikroračunalnikov sestavljajo različne izdelke – od razvoja robotov, programiranja zabavnih matematičnih iger, budilk, števcev korakov do glasbenih inštrumentov. Možnosti so neskončne, treba je le “vklopiti” domišljijo :).
Kako uporabljamo Micro:bit?
V nadaljevanju bomo v treh preprostih korakih odkrili, kako uporabljati mikroračunalnik Micro:bit:
1. KORAK: MICRO:BIT POVEŽEMO Z RAČUNALNIKOM
Micro:bit z mikro USB kablom povežemo z računalnikom. Prikazal se bo kot pogon, imenovan “MICROBIT”.
2. KORAK: PROGRAMIRANJE
Micro:bit lahko programiramo v spletnem vmesniku MakeCode (angl. “blocks” so prikazani kot delčki sestavljanke) in jeziku Python (v obliki besedilne kode). Sledimo navodilom. V MakeCode programiramo z “delčki”, ki jih povlečemo ter spustimo, koda pa se avtomatsko piše v JavaScriptu. Pomagaš si lahko tudi s temi navodili.
3. KORAK: PRENOS NAPISANE KODE Z RAČUNALNIKA NA MICRO:BIT
V urejevalniku prenesemo datoteko, v kateri je napisana naša koda, ki jo lahko bere Micro:bit. Ko se datoteka prenese, jo kopiramo na Micro:bit pogon. Ko se koda prenaša, na zadnji strani mikroračunalnika utripa rumena LED lučka. Ko neha utripati, se je koda prenesla in se samodejno zažene.
Katere lastnosti ima Micro:bit?
Mikroračunalnik Micro:bit ima naslednje fizične lastnosti: 25 LED lučk (1), gumb A in gumb B (2), priključki za dodatke (3), senzorji za svetlobo in temperaturo (4), senzorji gibanja (merilnik pospeška in kompas) (5), brezžična komunikacija (prek radia in Bluetootha) (6) in USB priključek (7).
1. 25 LED LUČK
Micro:bit ima LED zaslon s 25 LED lučkami, ki so v mreži razporejene na način 5 x 5 (pet svetlečih lučk vodoravno, pet svetlečih lučk navpično) in določene s koordinatama X in Y. X označuje vodoravni položaj (0, 1, 2, 3, 4), Y pa navpičnega (0, 1, 2, 3, 4). Na tej povezavi je prikazano in obrazloženo, kaj moramo storiti, da se prikaže srce.
2. GUMB A, GUMB B
Gumba lahko pritiskamo vsakega posebej (samo A ali samo B) ali pa kar skupaj (A in B hkrati). Še preden prenesemo sprogramirano kodo na Micro:bit, moramo v spletnem vmesniku preveriti, če ta deluje. To naredimo s klikom miške na oba gumba. Pomagaš si lahko s to povezavo, na kateri najdeš dva podobna primera.
3. PRIKLJUČKI ZA DODATKE
Na spodnjem robu Micro:bita je pet zunanjih priključkov, na katere lahko priključimo različne dodatke, kot so npr. dodatni senzorji za nadzor kode, ali pa nanje sprogramiramo dodatne LED ali druge električne sestavne dele. Kaj posamezni priključek pomeni, pa lahko najdeš na tej ali tej povezavi.
4. SENZOR ZA SVETLOBO
Micro:bit meri svetlobo z uporabo nekaterih LED lučk na zaslonu. Na tej povezavi najdeš dva primera, s katerima lahko preveriš raven svetlobe v učilnici.
5. SENZOR ZA TEMPERATURO
Micro:bit temperaturo meri s pomočjo čipov. Ker se mikroračunalnik ponavadi ne segreje, je temperatura glavnega računalniškega čipa (CPU) običajno podobna temperaturi prostora, v katerem se nahajamo. Na tej povezavi najdeš dva primera, s katerima lahko preveriš, koliko znaša temperatura v učilnici.
6. SENZOR ZA GIBANJE
Ta senzor zaznava pospešek oz. premikanje Micro:bita, tudi njegovo tresenje in orientacijo. Na tej povezavi lahko najdeš primer, kako mikroračunalnik zaznava tresenje.
7. SENZOR ZA KOMPAS
Kompas oz. čip magnetometra zazna Zemljino magnetno polje in s tem tudi, v katero smer neba je usmerjen Micro:bit. Različne številke od 0 do 360 stopinj pomenijo sever, vzhod, jug in zahod. Na tej povezavi najdeš dva primera, s katerima lahko preveriš usmerjenost svojega Micro:bita.
8. RADIO
Radijska funkcija omogoča brezžično komunikacijo oz. pošiljanje sporočil med različnimi Micro:biti. Z njeno pomočjo lahko ustvarimo in med seboj igramo tudi igrice. Na tej povezavi najdeš, kako lahko sprogramiraš radio.
9. BLUETOOTH
Bluetooth omogoča nadzor telefonov in tablic ter brezžično pošiljanje kode z aplikacije na Micro:bit. Pred brezžičnim pošiljanjem moramo Micro:bit povezati z drugo napravo. Na tej povezavi najdeš, na katere programske kode lahko sprogramiraš funkcijo Bluetooth.
10. USB PRIKLJUČEK
USB priključek omogoča, da Micro:bit povežemo z računalnikom s pomočjo kabla mikro USB. S tem lahko napravo tudi polnimo in nanjo prenašamo programe in podatke. Na tej povezavi najdeš kratek videoposnetek, ki prikazuje priključitev Micro:bita na računalnik in postopek prenosa programa.
Navodila za programiranje in spletni vmesnik pa lahko najdeš na spodnjih povezavah:
- https://makecode.microbit.org/
- https://microbit.org/guide/features/
- https://makecode.microbit.org/docs
Viri:
- https://microbit.org/guide/
- https://microbit.org/guide/quick/
- https://microbit.org/guide/features/
- https://www.csod.si/stran/microbit-na-soli